2022 Emmy Awards: The complete list of winners

Emmy Awards statue
Kevork Djansezian/Getty Images

The 2022 Emmy Awards have come and gone, bringing with them some exciting triumphs for the world of television and those who make it.

As expected, Squid Game took home multiple well-deserved honors including Outstanding Actor in a Drama Series for Jung Ho-yeon and Outstanding Directing for Hwang Dong-hyuk. Last weekend at the Creative Arts Emmys presentation, Lee Yoo-mi won for Outstanding Guest Actress in a Drama Series, bringing the total number of Emmys for Netflix’s most-viewed show of all time to three. As much as fans were hoping that it would take home the gold for Outstanding Drama Series, Succession ultimately nabbed the title along with an Outstanding Supporting Actor in a Drama award for Matthew Macfadyen.

Double nominee Sydney Sweeney did not take home any awards tonight, but her Euphoria co-star Zendaya made history with her second win for Outstanding Actress in a Drama Series, becoming the youngest two-time Emmy winner in history and the first Black woman to win the award twice. Equally exciting was Quinta Brunson’s Outstanding Writing for a Comedy Series win for Abbott Elementary and⏤expected though they were⏤return wins for Jason Sudeikis (Ted Lasso) and Jean Smart (Hacks) in the Outstanding Actor and Actress in a Comedy categories, respectively.

Brett Goldstein surprised absolutely no one with his second Emmy win in a row for Ted Lasso, nor did John Oliver for Last Night Tonight with John Oliver (does the guy ever not win?). Fans were disturbed, however, to see the Squid Game doll⏤yes, that one⏤live in living color on the Emmy stage when co-stars Lee Jung-jae and Jung Ho-yeon came out to present the award for Outstanding Variety Sketch Series, but not before playing a quick game of Red Light, Green Light.

As most award shows go, the night was not without its surprises. Julia Garner took home Emmy gold for Outstanding Supporting Actress in a Drama Series for Ozark, which fans wasted no time declaring a robbery since it meant Jung Ho-yeon did not win for Squid Game. Moments later, Sheryl Lee Ralph won Outstanding Supporting Actress in a Comedy for Abbott Elementary, beating out Hannah Waddingham (Ted Lasso) and Hannah Einbinder (Hacks) and delivering a speech for the ages that included a show-stopping musical number.

Kenan Thompson pulled no punches as the ceremony’s host, roasting Netflix and Leonardo DiCaprio in equal measure and famously reuniting with his Good Burger co-star Kel Mitchell as part of the night’s shenanigans. Oscar winner Geena Davis became the recipient of the 2022 Governor’s Award for promoting gender balance and equality in the entertainment industry via her Institute on Gender in Media, and viewers were even treated to a reunion from The Brady Bunch.

The biggest winner of the night was HBO’s The White Lotus, which took home awards for Outstanding Limited or Anthology Series, Best Writing (Mike White), Best Directing (also White), Best Supporting Actress (Jennifer Coolidge, who gave quite the speech), and Best Supporting Actor (Murray Bartlett). It was a refreshing night for television⏤even Lizzo won an award⏤and a reminder of just how much quality television there is thanks to the exactly one million streaming services now at our fingertips.

Read on to view the complete list of winners and nominees.

Outstanding Drama Series

  • Better Call Saul (AMC)
  • Euphoria (HBO)
  • Ozark (Netflix)
  • Severance (Apple)
  • Squid Game (Netflix)
  • Stranger Things (Netflix)
  • * WINNER: Succession (HBO)
  • Yellowjackets (Showtime)

Outstanding Lead Actor in a Drama Series

  • Jason Bateman (Ozark)
  • Brian Cox (Succession)
  • * WINNER: Lee Jung-jae (Squid Game)
  • Bob Odenkirk (Better Call Saul)
  • Adam Scott (Severance)
  • Jeremy Strong (Succession)

Outstanding Lead Actress in a Drama Series

  • Jodie Comer (Killing Eve)
  • Laura Linney (Ozark)
  • Melanie Lynskey (Yellowjackets)
  • Sandra Oh (Killing Eve)
  • Reese Witherspoon (The Morning Show)
  • * WINNER: Zendaya (Euphoria)

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

  • Nicholas Braun (Succession)
  • Billy Crudup (The Morning Show)
  • Kieran Culkin (Succession)
  • Park Hae-soo (Squid Game)
  • * WINNER: Matthew Macfadyen (Succession)
  • John Turturro (Severance)
  • Christopher Walken (Severance)
  • Oh Yeong-su (Squid Game)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

  • Patricia Arquette (Severance)
  • * WINNER: Julia Garner (Ozark)
  • Jung Ho-yeon (Squid Game)
  • Christina Ricci (Yellowjackets)
  • Rhea Seehorn (Better Call Saul)
  • J. Smith-Cameron (Succession)
  • Sarah Snook (Succession)
  • Sydney Sweeney (Euphoria)

Outstanding Guest Actor in a Drama Series

  • Adrien Brody (Succession)
  • James Cromwell (Succession)
  • * WINNER: Colman Domingo (Euphoria)
  • Arian Moayed (Succession)
  • Tom Pelphrey (Ozark)
  • Alexander Skarsgård (Succession)

Outstanding Guest Actress in a Drama Series

  • Hope Davis (Succession)
  • Marcia Gay Harden (The Morning Show)
  • Martha Kelly (Euphoria)
  • Sanaa Lathan (Succession)
  • Harriet Walter (Succession)
  • * WINNER: Lee You-mi (Squid Game)

Outstanding Writing for a Drama Series

  • Thomas Schnauz (“Plan and Execution,” Better Call Saul)
  • Chris Mundy (“A Hard Way to Go,” Ozark)
  • Dan Erickson (“The We We Are,” Severance)
  • Hwang Dong-hyuk (“One Lucky Day,” Squid Game)
  • * WINNER: Jesse Armstrong (“All the Bells Say,” Succession)
  • Jonathan Lisco, Ashley Lyle, and Bart Nickerson (“F Sharp,” Yellowjackets)
  • Ashley Lyle and Bart Nickerson (“Pilot,” Yellowjackets)

Outstanding Directing for a Drama Series

  • Jason Bateman (“A Hard Way to Go,” Ozark)
  • Ben Stiller (“The We We Are,” Severance)
  • * WINNER: Hwang Dong-hyuk (“Red Light, Green Light,” Squid Game)
  • Mark Mylod (“All the Bells Say,” Succession)
  • Cathy Yan (“The Disruption,” Succession)
  • Lorene Scarfaria (“Too Much Birthday,” Succession)
  • Karen Kusama (“Pilot,” Yellowjackets)

Outstanding Limited or Anthology Series

  • Dopesick (Hulu)
  • The Dropout (Hulu)
  • Inventing Anna (Netflix)
  • Pam & Tommy (Hulu)
  • * WINNER: The White Lotus (HBO)

Outstanding Actor in a Limited Series, Movie, Anthology

  • Colin Firth (The Staircase)
  • Andrew Garfield (Under the Banner of Heaven)
  • Oscar Isaac (Scenes from a Marriage)
  • * WINNER: Michael Keaton (Dopesick)
  • Himesh Patel (Station Eleven)
  • Sebastian Stan (Pam & Tommy)

Outstanding Actress in a Limited Series, Movie, Anthology

  • Toni Collette (The Staircase)
  • Julia Garner (Inventing Anna)
  • Lily James (Pam & Tommy)
  • Sarah Paulson (Impeachment: American Crime Story)
  • Margaret Qualley (Maid)
  • * WINNER: Amanda Seyfried (The Dropout)

Outstanding Supporting Actor in a Limited Series, Movie, Anthology

  • * WINNER: Murray Bartlett (The White Lotus)
  • Jake Lacy (The White Lotus)
  • Will Poulter (Dopesick)
  • Seth Rogen (Pam & Tommy)
  • Peter Sarsgaard (Dopesick)
  • Michael Stuhlbarg (Dopesick)
  • Steve Zahn (The White Lotus)

Outstanding Supporting Actress in a Limited Series, Movie, Anthology

  • Connie Britton (The White Lotus)
  • * WINNER: Jennifer Coolidge (The White Lotus)
  • Alexandra Daddario (The White Lotus)
  • Kaitlyn Dever (Dopesick)
  • Natasha Rothwell (The White Lotus)
  • Sydney Sweeney (The White Lotus)
  • Mare Winningham (Dopesick)

Outstanding Writing for a Limited Series or Movie

  • Danny Strong (Dopesick)
  • Elizabeth Meriwether (The Dropout)
  • Sarah Burgess (Impeachment: American Crime Story)
  • Molly Smith Metzler (Maid)
  • Patrick Sommerville (Station Eleven)
  • * WINNER: Mike White (The White Lotus)

Outstanding Directing for a Limited Series or Movie

  • Danny Strong (Dopesick)
  • Michael Showalter (The Dropout)
  • Francesca Gregorini (The Dropout)
  • John Wells (Maid)
  • Hiro Murai (Station Eleven)
  • * WINNER: Mike White (The White Lotus)

Outstanding Comedy Series

  • Abbott Elementary (ABC)
  • Barry (HBO)
  • Curb Your Enthusiasm (HBO)
  • Hacks (HBO Max)
  • The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon)
  • Only Murders in the Building (Hulu)
  • * WINNER: Ted Lasso (Apple TV)
  • What We Do in the Shadows (FX)

Outstanding Lead Actor in a Comedy Series

  • Donald Glover (Atlanta)
  • Bill Hader (Barry)
  • Nicholas Hoult (The Great)
  • Steve Martin (Only Murders in the Building)
  • Martin Short (Only Murders in the Building)
  • * WINNER: Jason Sudeikis (Ted Lasso)

Outstanding Lead Actress in a Comedy Series

  • Rachel Brosnahan (The Marvelous Mrs. Maisel)
  • Quinta Brunson (Abbott Elementary)
  • Kaley Cuoco (The Flight Attendant)
  • Elle Fanning (The Great)
  • Issa Rae (Insecure)
  • * WINNER: Jean Smart (Hacks)

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

  • Anthony Carrigan (Barry)
  • * WINNER: Brett Goldstein (Ted Lasso)
  • Toheeb Jimoh (Ted Lasso)
  • Nick Mohammed (Ted Lasso)
  • Tony Shalhoub (The Marvelous Mrs. Maisel)
  • Tyler James Williams (Abbott Elementary)
  • Henry Winkler (Barry)
  • Bowen Yang (Saturday Night Live)

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

  • Alex Borstein (The Marvelous Mrs. Maisel)
  • Hannah Einbinder (Hacks)
  • Janelle James (Abbott Elementary)
  • Kate McKinnon (Saturday Night Live)
  • Sarah Niles (Ted Lasso)
  • * WINNER: Sheryl Lee Ralph (Abbott Elementary)
  • Juno Temple (Ted Lasso)
  • Hannah Waddingham (Ted Lasso)

Outstanding Guest Actress in a Comedy Series

  • Jane Adams (Hacks)
  • Harriet Sansom Harris (Hacks)
  • Jane Lynch (Only Murders in the Building)
  • * WINNER: Laurie Metcalf (Hacks)
  • Kaitlin Olson (Hacks)
  • Harriet Walter (Ted Lasso)

Outstanding Guest Actor in a Comedy Series

  • Jerrod Carmichael (Saturday Night Live)
  • Bill Hader (Curb Your Enthusiasm)
  • James Lance (Ted Lasso)
  • * WINNER: Nathan Lane (Only Murders in the Building)
  • Christopher McDonald (Hacks)
  • Sam Richardson (Ted Lasso)

Outstanding Writing for a Comedy Series

  • * WINNER: Quinta Brunson (“Pilot,” Abbott Elementary)
  • Duffy Boudreau (“710N,” Barry)
  • Alec Berg and Bill Hader (“Starting Now,” Barry)
  • Lucia Aniello, Paul W. Downs, and Jen Statsky (“The One, The Only, Hacks)
  • Steve Martin and John Hoffman (“True Crime,” Only Murders in the Building)
  • Jane Becker, “No Weddings and a Funeral,” Ted Lasso)
  • Sarah Naftalis (“The Casino,” What We Do in the Shadows)
  • Stefani Robinson (“The Wellness Center,” What We Do in the Shadows)

Outstanding Directing in a Comedy Series

  • Hiro Murai (“New Jazz,” Atlanta)
  • Bill Hader (“710N,” Barry)
  • Lucia Aniello (“There Will Be Blood,” Hacks)
  • Mary Lou Belli (“Baby Daddy Groundhog Day,” The Ms. Pat Show)
  • Cherien Dabis (“The Boy from 6B,” Only Murders in the Building)
  • Jamie Babbit (“True Crime,” Only Murders in the Building)
  • * WINNER: MJ Delaney (“No Weddings and a Funeral,” Ted Lasso)

Outstanding Writing for a Variety Special

  • Ali Wong (Ali Wong: Don Wong)
  • Ian Berger, Devin Delliquanti, Jennifer Flanz, Jordan Klepper, Zhubin Parang, Scott Sherman (The Daily Show with Trevor Noah Presents: Jordan Klepper Fingers the Globe — Hungary for Democracy)
  • * WINNER: Jerrod Carmichael (Jerrod Carmichael: Rothaniel)
  • Nicole Byer (Nicole Byer, BBW (Big Beautiful Weirdo))
  • Norm Macdonald (Norm Macdonald: Nothing Special)

Outstanding Variety Series

  • The Daily Show with Trevor Noah (Comedy Central)
  • Jimmy Kimmel Live (ABC)
  • * WINNER: Last Week Tonight with John Oliver (HBO)
  • Late Night with Seth Meyers (NBC)
  • The Late Show with Stephen Colbert (CBS)

Outstanding Reality Competition

  • The Amazing Race (CBS)
  • * WINNER: Lizzo’s Watch Out For the Big Grrrls (Prime Video)
  • Nailed It! (Netflix)
  • RuPaul’s Drag Race (VH1)
  • Top Chef (Bravo)
  • The Voice (NBC)

Outstanding TV Movie

  • * WINNER: Chip ‘n’ Dale: Rescue Rangers (Disney Plus)
  • Ray Donovan: The Movie (Showtime)
  • Reno 911!: The Hunt For QAnon (Paramount Plus)
  • The Survivor (HBO Max)
  • Zoey’s Extraordinary Christmas (Prime Video)

Outstanding Variety Sketch Series

  • A Black Lady Sketch Show
  • * WINNER: Saturday Night Live